Nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe
Tłuszcze są niezbędnym elementem w diecie każdego z nas! Dostarczają organizmowi kwasów tłuszczowych oraz składników odżywczych, w tym witamin A, D i E. Często jednak obawiamy się spożywania tłuszczów ze względu na dużą ilość zawartych w nich kalorii. Warto wiedzieć, że nie każdy tłuszcz ma negatywny wpływ na nasz organizm – należy umieć rozróżnić, po które tłuszcze sięgać.
Na pewno spotkałaś się z podziałem na tłuszcze zdrowe i niezdrowe. Skąd się wziął? Okazuje się, że tłuszcz tłuszczowi nierówny, ze względu na różną zawartość kwasów tłuszczowych. Jednak podział ten nie jest tak oczywisty. Każdy produkt spożywczy zawiera co najmniej jeden rodzaj tłuszczu. Tłuszcz nasycony nie musi być od razu okrzyknięty mianem tłuszczu niezdrowego.
Co wyróżnia kategorie tłuszczów?
Kwasy tłuszczowe nasycone
Tłuszcze nasycone w temperaturze pokojowej przyjmują formę stałą. Występują najczęściej w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, smalec, masło, ser i śmietana. Zawarte są także w popularnych olejach stosowanych w przemyśle żywieniowym – oleju palmowym oraz oleju kokosowym.
Najczęściej występujące w żywności kwasy tłuszczowe nasycone to kwas palmitynowy, stearynowy, mirystynowy oraz laurynowy. Są one odporne na wysokie temperatury, dlatego mogą być poddawane wysokiej obróbce termicznej podczas gotowania.
Tłuszcze nasycone są źródłem energii dla organizmu. Oficjalne stanowisko głosi, że wysokie spożycie tłuszczów nasyconych może prowadzić do zwiększenia ryzyka zawału serca czy udaru. Nie należy jednak zapominać o pozytywnych właściwościach tego rodzaju tłuszczów. Są one nośnikiem witam rozpuszczalnych w tłuszczach, budując podskórną tkankę tłuszczową stanowią termiczną ochronę dla organizmu, kwas palmitynowy bierze udział w regulacji wydzielania hormonów, a razem z kwasem mirystynowym biorą udział w przekazywaniu sygnałów między komórkami i reakcjach odpornościowych.
W przemyśle spożywczym spotykamy także tłuszcze trans – to zmodyfikowana forma tłuszczów nasyconych.
Kwasy tłuszczowe nienasycone
Najczęściej występujące kwasy tłuszczowe nienasycony to kwas oleinowy oraz linolowy. Zazwyczaj spotykamy je w formie płynnej. Tłuszcze nienasycone dzielimy na tłuszcze jednonienasycone oraz wielonienasycone.
Tłuszcze jednonienasycone mają korzystny wpływ na nasz organizm, zmniejszając ryzyko rozwoju miażdżycy tętnic. Ich źródłem są oliwki, orzechy laskowe, pistacje, migdały, awokado, oleje z wymienionych produktów oraz olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia.
Tłuszcze wielonienasycone występują głównie w produktach pochodzenia roślinnego, m.in. w oleju słonecznikowym, sojowym czy kukurydzianym. Ich bogatym źródłem są także ryby morskie. Tłuszcze wielonienasycone zalecane są do codziennego stosowania, ze względu na udowodnione działanie obniżające poziom złego cholesterolu (LDL) odpowiedzialnego m.in. za występowanie miażdżycy.
Rozróżniając pojęcie tłuszczów nasyconych i nienasyconych pojawia się pytanie – po które tłuszcze sięgać? Odpowiedź brzmi – to zależy! O tym, które tłuszcze najlepiej mieć w swojej kuchni przeczytacie w kolejnym artykule!
Źródło informacji:
poradnikzdrowie.pl
dobretluszcze.pl